• Jak działają konkretne leki w biegunce?


  Doustne płyny nawadniające (np. Gastrolit, Hipp ORS, Orsalit, Dicodral Liquido, Humana Elektrolit o smaku bananowym, Acidolit) zawierają elektrolity i glukozę, które uzupełniają niedobory elektrolitów i wpływają na zwiększenie wchłaniania wody w jelicie. Na rynku obecne są również doustne płyny nawadniające zawierające dodatek szczepu probiotycznego Lactobacillus rhamnosus GG (Floridral).

  Smektyt dioktanościenny (Smecta) silnie powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, modyfikuje skład śluzu ? zagęszcza go, chroni przed degradacją dzięki czemu zwiększa wytrzymałość mechaniczną śluzu na czynniki drażniące. Ponadto wiąże toksyny bakteryjne np. Clostridium difficile, Clostridium perfringens i Bacteroides fragilis.

  Probiotyki wspomagają odbudowę równowagi mikroflory jelitowej, zwiększają produkcję śluzu, zmieniają pH substancji na niekorzystne dla wzrostu bakterii chorobo-twórczych, wydzielają substancje przeciwwirusowe i pobudzają miejscową odporność. W leczeniu biegunek udowodniono korzystne działanie wielu szczepów probiotycznych, a w szczególności: Lactobacillus rhamnosus GG i Sacharomyces boulardii. Prebiotyki to substancje wybiórczo stymulujące rozwój prawidłowej mikroflory jelit, które stanowią pożywkę dla bakterii probiotycznych.

  Synbiotyki zawierają w swym składzie zarówno probiotyki, jak i prebiotyki (substancje obecne lub wprowadzone do żywności w celu stymulacji rozwoju prawidłowej flory jelit jak skrobia, błonnik), dzięki czemu działają skuteczniej w odbudowie ekosystemu przewodu pokarmowego.

  Przykładowe preparaty dostępne w sprzedaży zawierające skuteczne w leczeniu biegunek probiotyki i prebiotyki przedstawiono w tabelach 1 i 2.

  Tabela 1. Probiotyki

  Nazwa handlowa

  Skład

  Dicoflor

  Lactobacillus rhamnosus GG

  Ido-Form Kid

  Lactobacillus rhamnosus GG, witamina B6, witamina B1, Bifidobacterium animalis subs. Lactis

  Lacidoenter

  Sacharomyces boulardii

  Enterol

  Sacharomyces boulardii

  Di-erol

  Sacharomyces boulardii

  Enteromax

  Sacharomyces boulardii, Lactobacillus rhamnosus GG

  Tabela 2. Synbiotyki

  Nazwa handlowa

  Skład

  Lerofil

  Lactobacillus rhamnosus GG, Floracia

  Lacton Forte

  Sacharomyces boulardii, inulina

  Osłonik Max

  Sacharomyces boulardii, Lactobacillus rhamnosus, inulina

  Ultrala C

  Sacharomyces boulardii, Lactobacillus casei, inulina

  Stoperol Control

  Sacharomyces boulardii, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium breve, inulina

  SymBIOTIC Plus

  Sacharomyces boulardii, Lactobacillus rhamnosus GG, inulina

  Loperamid (Stoperan, Imodium) jest opioidowym lekiem przeciwbiegunkowym, który hamuje perystaltykę przewodu pokarmowego, zmniejsza ilość oddawanych stolców, ale też opóźnia wydalanie patogennych drobnoustrojów. Nie należy go podawać w ostrych stanach zapalnych jelita grubego. Pamiętać należy, że loperamid łagodzi objawy, ale nie likwiduje przyczyny biegunki. Nie stosuje się loperamidu u pacjentów z gorączką lub w razie obecności krwi w stolcu. Przeciwskazane jest jego stosowanie u dzieci poniżej 6 r.ż.

  Antybiotyki i chemioterapeutyki (np. nifuroksazyd) mają działanie przeciwbakteryjne, a o ich zastosowaniu decyduje lekarz.

Wypełnij formularz i bądz pewien odpowiedzi

Wyrażam zgodę na wykorzystanie informacji wskazanych przeze mnie w treści powyższego formularza, tylko i wyłącznie w celu realizacji tej usługi. Oświadczam jednocześnie, że zapoznałem się z regulaminem serwisu i w pełni akceptuje jego postanowienia.

Ekspert

prof. dr hab. n. med. Mieczysława Czerwionka - Szaflarska
kierownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Katedra i Klinika Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii

Jeśli kiedykolwiek dokonałeś zakupu leku Smecta dla kogo był on przeznaczony?

Loading ... Loading ...

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: SMECTA (DIOSMECTITE) POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: PROSZEK DO SPORZĄDZANIA ZAWIESINY DOUSTNEJ, DAWKA SUBSTANCJI CZYNNEJ: 1 SASZETKA ZAWIERA 3G DIOSMEKTYTU WSKAZANIA DO STOSOWANIA: LECZENIE OSTREJ I PRZEWLEKŁEJ BIEGUNKI U DOROSŁYCH ORAZ OSTREJ BIEGUNKI U DZIECI. PRZECIWWSKAZANIA: PACJENCI Z RZADKIMI, DZIEDZICZNYMI ZABURZENIAMI ZWIĄZANYMI Z NIETOLERANCJĄ FRUKTOZY, ZESPOŁEM ZŁEGO WCHŁANIANIA GLUKOZY I (LUB) GALAKTOZY, LUB Z NIEDOBOREM SACHARAZY-IZOMALTAZY NIE POWINNI PRZYJMOWAĆ TEGO PRODUKTU LECZNICZEGO.

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: IPSEN PHARMA, 65 Quai Georges Gorse, 92 100 Boulogne Billancourt, Francja.

PRZED UŻYCIEM ZAPOZNAJ SIĘ Z ULOTKĄ, KTÓRA ZAWIERA WSKAZANIA, PRZECIWWSKAZANIA, DANE DOTYCZĄCE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH I DAWKOWANIE ORAZ INFORMACJE DOTYCZĄCE STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO, BĄDŹ SKONSULTUJ SIĘ Z LEKARZEM LUB FARMACEUTĄ, GDYŻ KAŻDY LEK NIEWŁAŚCIWIE STOSOWANY ZAGRAŻA TWOJEMU ŻYCIU LUB ZDROWIU.