Home » Gazy jelitowe: normalne zjawisko czy objaw choroby?

Gazy jelitowe: normalne zjawisko czy objaw choroby?

GazyDyskomfort związany z gazami w brzuchu może być mocno odczuwalny. Uważa się, że liczba puszczanych gazów jest nadmierna, jeśli przekracza 20 w ciągu doby(15). Ale także „prawidłowa” liczba puszczanych gazów może być uciążliwa. Zależy to oczywiście od sytuacji (podczas posiłku, pracy, w samochodzie), ale także uwalnianego zapachu. Problemowi gazów mogą towarzyszyć inne objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia. Dlatego powstrzymywanie się od puszczania gazów może doprowadzić do przejściowego odczucia wzdętego brzucha(23).

 

 

 

 

Dieta i bakterie jelitowe: podstawowe przyczyny powstawania gazów

nadmiar-gazow-w-jelitachPuszczanie gazów nie jest groźne! Jest to zjawisko całkowicie normalne, umożliwiające zrównoważenie ilości gazów jelitowych, która w przewodzie pokarmowym musi pozostać w miarę stała. Objętość gazów zależy głównie od diety, ale także od bakterii obecnych w jelicie (zobacz: „Skąd się biorą gazy jelitowe”). Niektóre produkty żywnościowe sprzyjają fermentacji bakteryjnej i wytwarzaniu dużej ilości gazów w jelitach.

Niekiedy gazy mogą być także skutkiem choroby

Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego doświadczają nawracających bólów brzucha z biegunką lub zaparciem. Występują również wzdęcia, jak i częste gazy(24). Nadmierne gazy nie są natomiast wystarczającą oznaką zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych, takich jak nietolerancja laktozy lub celiakia. W takich przypadkach obecne są zazwyczaj również inne objawy.

Znalezienie przyczyny częstego oddawania gazów pozwala na ich leczenie

Lekarz może pomóc znaleźć przyczyny gazów, szczególnie gdy towarzyszą im inne objawy, takie jak ból brzucha, biegunka lub zaparcie. W każdym przypadku może udzielić porady dietetycznej lub zaproponować leczenie, które pomoże rozwiązać ten problem (zobacz: „Jaki jest sposób na nadmierne gazy?”).

Bibliografia:
(15) Bigard M-A, Peyrin-Biroulet L. Gaz digestifs. EMC, 2016
(23) Serra J, Azpiroz F, Malagelada J-R. Mechanisms of intestinal gas retention in humans: impaired propulsion versus obstructed evacuation. Am J Physiol-Gastrointest Liver Physiol. 2001;281(1):G138–G143.
(24) Medycyna Praktycza, Gastrologia https://gastrologia.mp.pl/choroby/jelitogrube/80662,zespol-jelita-drazliwego

CZYTAJ TAKŻE o Wzdęcia i gazy

gazy

Czym są gazy jelitowe?

Gazy, wiatry, bąki? Jaka jest definicja gazów? Dlaczego puszczamy gazy? Dlaczego gazy mają nieprzyjemny zapach? Oto gazy, w liczbach i słowach.

Nadmierne-gazy

Jaki jest sposób na nadmierne gazy?

Leczenie polega na zmniejszeniu ilości wytwarzanych gazów jelitowych. Przedstawiamy porady, co należy zrobić w przypadku nadmiernych gazów.

SmectaGas<sup>®</sup>

SmectaGAS®

Dzięki unikatowemu składowi (duża dawka symetykonu i prebiotyk) działanie produktu SmectaGas® przeciw gazom i wzdęciom jest podwójne: szybkie i długofalowe.