Leczenie biegunki

Impression

traitementDlaczego należy leczyć biegunkę?

W większości przypadków biegunki leczenie jest dosyć proste i odbywa się w warunkach ambulatoryjnych (bez konieczności przebywania w placówce medycznej).
Podstawą leczenia jest nawadnianie oraz odpowiednie żywienie i leczenie objawowe. W przypadkach cięższej formy choroby stosuje się leki przeciwdrobnoustrojowe. (5)

 

Co należy jeść w trakcie biegunki?

Po zastosowaniu szybkiego (3-4h) i skutecznego nawodnienia należy rozpocząć doustne żywienie chorego.
W przypadku ostrej biegunki zalecana jest zmiana diety oraz częstsze spożywanie posiłków o małej objętości.

mangerSzczególnie zalecane:

  • produkty oparte na gotowanej skrobi: ryż, makaron, ziemniaki, pszenica, owies,
  • kasze, banany, jogurt, zupy, gotowane mięso i warzywa

Należy unikać: potraw ciężkostrawnych, smażonych, ostrych przypraw i słodkiego mleka.

Gdy stolce są już uformowane, można wrócić do normalnej diety. (5)

 

Leki przeciwbiegunkowe

Istnieje kilka rodzajów leczenia farmakologicznego.

W leczeniu stosuje się:

  • leki działające ochronnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Preparaty oparte na diosmektycie wykazują właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego, zwiększając wytrzymałość mechaniczną śluzu na czynniki drażniące. Dodatkowo mają właściwości adsorbcyjne, umożliwiające wiązanie i usuwanie z organizmu czynników toksycznych. Udowodniono również, że diosmektyt skraca czas biegunki oraz wykazuje wysoki profil bezpieczeństwa, a także nie zatrzymuje perystaltyki jelit (11). Preparaty zawierające diosmektyt to m. in. lek Smecta i wyrób medyczny SmectaGo.
  • W biegunkach poantybiotykowych stosowane są probiotyki i prebiotyki. Jednak nie są one zalecane w ostrej biegunce u dorosłych. (5)
  • U chorych z wodnistą biegunką, przebiegającą bez gorączki lub z niewielką gorączką można zastosować leki spowalniające perystaltykę przewodu pokarmowego – głównie loperamid.
  • Antybiotykoterapia nie jest rutynowo zalecana w ostrej biegunce infekcyjnej, jednak może być wskazana w biegunce podróżnych (o podłożu bakteryjnym). (5)

CZYTAJ TAKŻE

à lire aussi diarrhée

Ostra biegunka

Czym jest biegunka? Kiedy mówi się o ostrej biegunce? Jakie są jej przyczyny? Co należy o niej wiedzieć?

Czytaj dalej
à lire aussi tourista

Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa to rodzaj biegunki zakaźnej, dopadającej nas często w trakcie podróży do niektórych krajów. Co robić w przypadku jej wystąpienia? Oto kilka rad.

Czytaj dalej