Home » Jaki jest sposób na gazy?

Jaki jest sposób na gazy?

Gazy-co-robicNadmiar gazów jest bezpośrednią konsekwencją wytwarzania zbyt dużej ilości gazów w przewodzie pokarmowym. Zatem głównym sposobem na gazy jest zmniejszenie ich wytwarzania, które zasadniczo zależy od 2 czynników: diety i składu mikrobioty jelitowej.

zobacz: „Skąd się biorą gazy jelitowe?”

 

 

 

 

Unikaj niektórych produktów sprzyjających wytwarzaniu gazów

Gazy-produkty-ktorych-nalezy-unikacJednym z podstawowych sposobów ograniczenia ilości wytwarzanych gazów, a zatem powodowanego przez nie dyskomfortu, jest zmniejszenie spożycia produktów sprzyjających wytwarzaniu gazów jelitowych. Niektóre produkty żywnościowe, takie jak kapusta czy fasola, szczególnie sprzyjają powstawaniu gazów w jelitach. Unikanie ich może istotnie zmniejszyć objętość wydalanych gazów. I przeciwnie, niektóre produkty, takie jak ryż, nie powodują wytwarzania gazów lub powodują ich wytwarzanie w bardzo niewielkim stopniu.
Niektórzy dietetycy na problem z gazami zalecają swoim pacjentom stosowanie diety niezawierającej składników FODMAP (czyli fermentujących oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli), która została opracowana z myślą o osobach cierpiących na zespół jelita drażliwego, zaburzenie, któremu może towarzyszyć nadmierne wydalanie gazów.

Przeczytaj także: „Produkty wywołujące gazy”

W rzadkich przypadkach nadmiar gazów powiązany jest z nietolerancją laktozy, i w takiej sytuacji korzyści przynosi wyeliminowanie jej z diety(15).
W przypadku niektórych osób problem wynika głównie z zapachu wydalanych gazów. Ograniczenie spożycia niektórych produktów, takich jak brukselka, może tu okazać się korzystne.

Dbanie o mikrobiotę jelitową

Jednak wytwarzanie gazów zależy również od bakterii obecnych w przewodzie pokarmowym. Mikrobiota jelitowa (nazywana również „mikroflorą jelitową”) odnosi się do wszystkich mikroorganizmów obecnych w przewodzie pokarmowym, a jej skład różni się u poszczególnych osób. Zatem po spożyciu tego samego produktu niektórzy pacjenci mogą wytwarzać więcej gazów, zwłaszcza gdy ich mikrobiota nie jest zrównoważona (zjawisko to nazywane jest „dysbiozą”). Jednym ze sposobów oddziaływania na mikrobiotę jest spożywanie probiotyków (mikroorganizmów, które wywierają pozytywny wpływ na zdrowie) lub prebiotyków (cząsteczek sprzyjających rozwojowi „pożytecznych” bakterii)(18).

Korzystne działanie na pasaż jelitowy

Zaparciom często towarzyszą gazy i wzdęcia. Ograniczając zaparcia i promując prawidłowy pasaż jelitowy, łatwiej jest wydalić gazy. Na przykład wiadomo, że pasażowi gazów jelitowych sprzyja pozycja stojącą i umiarkowana aktywność fizyczna(16).

Wydalanie gazów jelitowych

W końcu na objętość gazów mogą wpływać niektóre leki przez ich adsorpcję (leki na bazie węgla aktywowanego) lub przez promowanie ich eliminacji (leki zawierające surfaktanty, takie jak symetykon, które umożliwiają łączenie pęcherzyków gazu w celu łatwiejszego ich usuwania)(25).

Bibliografia:
(15) Bigard M-A, Peyrin-Biroulet L. Gaz digestifs. EMC 2016.
(16) Azpiroz F, Malagelada J-R. Abdominal bloating. Gastroenterology. 2005;129(3):1060–1078.
(18) Gibson GR, Hutkins R, Sanders ME, Prescott SL, Reimer RA, Salminen SJ, et al. Expert consensus document: The International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics (ISAPP) consensus statement on the definition and scope of prebiotics. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2017;14(8):491-502.
(25) Bernstein JE, Kasich AM. A double-blind trial of simethicone in functional disease of the upper gastrointestinal tract. J Clin Pharmacol. 1974;14(11-12):617-23.

CZYTAJ TAKŻE o Wzdęcia i gazy

gazy

Czym są gazy jelitowe?

Gazy, wiatry, bąki? Jaka jest definicja gazów? Dlaczego puszczamy gazy? Dlaczego gazy mają nieprzyjemny zapach? Oto gazy, w liczbach i słowach.

SmectaGas<sup>®</sup>

SmectaGAS®

Dzięki unikatowemu składowi (duża dawka symetykonu i prebiotyk) działanie produktu SmectaGas® przeciw gazom i wzdęciom jest podwójne: szybkie i długofalowe.