Home » Wzdęcia brzucha – normalne zjawisko czy objaw choroby?

Wzdęcia brzucha – normalne zjawisko czy objaw choroby?

Wzdęcia są bardzo często występującym objawem

Czeste-wzdecia

Uczucie wzdęcia brzucha jest bardzo częstym objawem, który według niedawno przeprowadzonego badania może dotyczyć nawet 27% populacji(28), w tym częściej kobiet(27). W przypadku niemal 40% z nich objaw ten towarzyszy miesiączkom(16). Czasem objawy ulegają zaostrzeniu pod wpływem stresu(16).
Wzdęcia są bardzo często powiązane z innymi objawami ze strony układu pokarmowego, takimi jak bóle brzucha czy dyspepsja (niestrawność). Szczególnie często występują one również u osób cierpiących na zaparcia(26). Wzdęcia uznaje się za nawracające, jeśli występują przez przynajmniej jeden dzień w tygodniu od ponad trzech miesięcy(27).

Zespół jelita drażliwego: przyczyna wzdęć

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) jest często stwierdzany u osób cierpiących na wzdęcia(27). Choroba ta jest przyczyną objawów ze strony układu pokarmowego, które mogą mieć niekorzystny wpływ na codzienne życie, ale nie są uznawane za poważne. Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego wymaga stwierdzenia przewlekłego bólu brzucha (obecnego co najmniej jeden dzień w tygodniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy) często powiązanego z zaburzeniami pasażu jelitowego (biegunka, zaparcie lub naprzemienne występowanie tych objawów)(27). Wzdęcia brzucha należą do najbardziej uciążliwych objawów doświadczanych przez chorych na ZJD(28).

Inne choroby, które powodują wzdęcia

Częste wzdęcia mogą być spowodowane przewlekłą chorobą układu pokarmowego, taką jak celiakia(16), lub zespołem rozrostu bakteryjnego (czyli patologicznie dużą liczbą bakterii) w jelicie cienkim(15). U niektórych pacjentów (szczególnie tych, którzy cierpią na biegunkę) można również stwierdzić nietolerancję laktozy lub zaburzenia wchłaniania niektórych cukrów, takich jak fruktoza, co prowadzi do nadmiernego wytwarzania gazów jelitowych(16). Wzdęcia nie są zatem jedynymi ani najistotniejszymi objawami. W celu ustalenia rozpoznania tych chorób konieczne są dodatkowe badania(27). Wzdęcia brzucha mogą również towarzyszyć innym ostrym stanom chorobowym. W takiej sytuacji należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Wzdęcia: kiedy należy się skonsultować z lekarzem?

Poza pewnymi ostrymi stanami patologicznymi nawracające wzdęcia, którym nie towarzyszą inne zaburzenia układu pokarmowego, w przeważającej większości przypadków nie są poważne. Pochodzenie tych objawów jest złożone i prawdopodobnie związane z kilkoma przyczynami: nawykami żywieniowymi, brakiem równowagi mikrobioty jelitowej, nieprawidłowościami w pasażu gazów jelitowych lub nadwrażliwością trzewną (zobacz: „Co to są wzdęcia?”).
Skonsultowanie się z lekarzem może być konieczne, zwłaszcza gdy wzdęcia stają się częste i kłopotliwe lub gdy towarzyszą im inne objawy, takie jak bladość skóry lub utrata masy ciała(27). Lekarz przeprowadzi wywiad i zbada pacjenta, sprawdzając, czy nie występują inne objawy, które mogą wskazywać na chorobę będącą potencjalną przyczyną wzdęć.
Lekarz oceni również wpływ objawów ze strony układu pokarmowego na życie pacjenta, zwłaszcza na poziomie psychologicznym.
W ten sposób będzie w stanie udzielić porady dietetycznej, zalecić modyfikację nawyków żywieniowych i stylu życia, a nawet przepisać leki na wzdęcia dostosowane do konkretnego problemu(27) (zobacz: „Jakie są sposoby na wzdęcia?”)

Bibliografia:
(15) Bigard M-A, Peyrin-Biroulet L. Gaz digestifs. EMC 2016.
(16) Azpiroz F, Malagelada J-R. Abdominal bloating. Gastroenterology. 2005;129(3):1060–1078.
(26) Iovino P, Bucci C, Tremolaterra F, Santonicola A, Chiarioni G. Bloating and functional gastro-intestinal disorders: where are we and where are we going? World J Gastroenterol WJG. 2014;20(39):14407.
(27) Lacy BE, Mearin F, Chang L, Chey WD, Lembo AJ, Simren M, et al. Bowel disorders. Gastroenterology. 2016;150(6):1393–1407.
(28) Ryu MS, Jung H-K, Ryu J, Kim J-S, Kong KA. Clinical Dimensions of Bloating in Functional Gastrointestinal Disorders. J Neurogastroenterol Motil. juill 2016;2

CZYTAJ TAKŻE o Wzdęcia i gazy

Wzdecia

Jakie są przyczyny wzdęć?

Co to są wzdęcia? Wzdęcia często odnoszą się do uciążliwego odczucia napiętego brzucha po posiłku lub pod koniec dnia. Poznaj definicję i przyczyny wzdęć.

wzdecia-co-robic

Jakie są sposoby na wzdęcia?

Leczenie wzdęć polega na zmniejszeniu ilości wytwarzanych gazów oraz mniejszym spożyciu produktów powodujących niestrawność. Zobacz sposoby na wzdęcia i gazy.

SmectaGas<sup>®</sup>

SmectaGAS®

Dzięki unikatowemu składowi (duża dawka symetykonu i prebiotyk) działanie produktu SmectaGas® przeciw gazom i wzdęciom jest podwójne: szybkie i długofalowe.