Home » Jakie są przyczyny wzdęć?

Jakie są przyczyny wzdęć?

Uczucie wzdętego brzucha

wzdecia-brzuchaWzdęcia brzucha są powszechnym problemem, który może dotknąć prawie każdego(15). Większość osób doświadczyła już wzdęć, a metafora „brzuch jak balon” jest chyba wszystkim znana i często używana. Terminem tym określane jest nieprzyjemne odczucie napiętego brzucha. Wzdęcia często występują po jedzeniu i pod koniec dnia. Zazwyczaj nie pojawiają się lub mają łagodne nasilenie rano po obudzeniu się(21). Kiedy to odczucie objawia się widocznym zwiększeniem obwodu brzucha, mówimy o bębnicy(2).
Uczucie wzdęcia jest często powiązane z nadmiarem gazów jelitowych. U każdej osoby występuje pewna ilość gazu w przewodzie pokarmowym, który może pochodzić z połkniętego powietrza (podczas jedzenia lub picia) lub może być wytwarzany w przewodzie pokarmowym, w wyniku reakcji chemicznych lub fermentacji przez bakterie należące do mikrobioty jelitowej (zobacz: „Skąd się biorą gazy jelitowe?”). Wytwarzanie gazów zależy głównie od dwóch czynników: diety i rodzaju bakterii obecnych w przewodzie pokarmowym.

Przyczyny wzdęć

U osób, które regularnie cierpią na wzdęcia, często występuje nieprawidłowy pasaż gazów jelitowych. W prawidłowych warunkach gazy wytwarzane w procesie trawienia szybko trafiają do okrężnicy i są wydalane przez odbyt(26). W przypadku osób z częstymi wzdęciami jelito cienkie nie przekazuje gazów prawidłowo do wylotu. Może wystąpić czasowe nagromadzenie gazów w jelicie, powodując objawy. Wykazano również, że niektórzy pacjenci wytwarzają zbyt dużo gazów, co może wynikać z ich diety lub swoistego składu mikrobioty jelitowej(26).
Zgodnie z inną hipotezą, przyczyną wzdęć jest niedostateczne napięcie ściany jamy brzusznej. Zasadniczo po posiłku mięśnie brzucha napinają się, a brzuch jest tylko nieznacznie wzdęty. Ale reakcja mięśni u osób cierpiących na wzdęcia często jest niewystarczająca, a wzdęcie brzucha zbyt duże(16). W końcu uważa się, że niektórzy ludzie, którzy są bardziej wrażliwi na objętość gazów niż inni, odczuwają wzdęcia, nawet gdy ilość gazów jest prawidłowa(16). To wyjaśniałoby, dlaczego wzdęcia można odczuwać nawet przy brzuchu wyglądającym na płaski.
Leczenie wzdęć brzucha w każdym przypadku polega na ograniczeniu wytwarzania gazów (zobacz: „Co robić w przypadku wystąpienia wzdęcia?”)

Bibliografia:
(2) Jiang X, Locke GR, Choung RS, Zinsmeister AR, Schleck CD, Talley NJ. Prevalence and risk factors for abdominal bloating and visible distention: a population-based study. Gut. 2008;57(6):756-63.
(15) Bigard M-A, Peyrin-Biroulet L. Gaz digestifs. EMC, 2016.
(16) Azpiroz F, Malagelada J-R. Abdominal bloating. Gastroenterology. 2005;129(3):1060–1078.
(21) Jones MP. Bloating and intestinal gas. Curr Treat Options Gastroenterol. 2005;8(4):311–312.
(26) Iovino P, Bucci C, Tremolaterra F, Santonicola A, Chiarioni G. Bloating and functional gastro-intestinal disorders: where are we and where are we going? World J Gastroenterol.
2014;20(39): 14407-19.

CZYTAJ TAKŻE o Wzdęcia i gazy

wzdecia-co-robic

Jakie są sposoby na wzdęcia?

Leczenie wzdęć polega na zmniejszeniu ilości wytwarzanych gazów oraz mniejszym spożyciu produktów powodujących niestrawność. Zobacz sposoby na wzdęcia i gazy.

SmectaGas<sup>®</sup>

SmectaGAS®

Dzięki unikatowemu składowi (duża dawka symetykonu i prebiotyk) działanie produktu SmectaGas® przeciw gazom i wzdęciom jest podwójne: szybkie i długofalowe.